Ko sem nazadnje delala mini raziskavo med svojimi sledilkami na Instagramu, sem ugotovila, da se vas veliko večina zaveda pomembnosti zajtrka. Zdi se mi, da je bilo včasih veliko bolj moderno, da smo zjutraj spili samo skodelico kave in na hitro pojedli piškot. Če sem iskrena, mislim, da sicer ni nič narobe, če kdaj zjutraj ne ješ, sploh če ne čutiš prave lakote. Ampak zato, da zjutraj nisi lačen, je odgovoren tvoj prebavni ogenj ali agni, ki očitno še vedno “melje” nekaj od včeraj. Če se ti to dogaja na dnevni bazi, ti svetujem, da se malo ozreš preko svojega dneva in prehranjevalnih navad in morda kaj spremeniš v smeri, da dovoliš ponoči telesu počivati. Če pa je bilo pri vas doma včeraj veliko praznovanje ob tvojem rojstnem dnevu in si še ob 10h zvečer pojedla dodaten kos torte, si čisto normalna punca/ženska in upam, da ste lepo praznovali 🙂
Zajtrk je v ajurvedi pomemben dnevni obrok. Pa ne toliko kot pri nas, kjer vsi poznamo rek: “Za zajtrk jej kot kralj.” Ajurveda bi to izjavo zanikala z zelo dobro razlago delovanja našega telesa. Namreč, ko se zbudimo in vstanemo se nahajamo v delu dneva, ki mu običajno kraljujeta ali Vata (med 2. in 6. uro zjutraj) ali Kapha (med 6. in 10. uro zjutraj). In ne ena, ne druga nista zmagovalki, kar se tiče prebavnega ognja. Le-ta je najmočnejši v času Pitte, najbolj vroče energije, ki, če si zdrav, z lahkoto “skuri” še tako težak obrok.
Običajno ljudje zajtrkujejo v času Kaphe, torej nekje okoli 8. ure zjutraj. Kapha je značilna po svoji počasnosti, hladu in zastajanju. Zato ji nikakor ne smemo naložiti preveč, saj se bo naše telo s težavo spopadlo z vso količino hrane. Da je bil obrok pretežak, se pozna po naslednjih simptomih:
- upad energije
- slabo počutje
- zaspanost/utrujenost
- slabost
- občutek otopelosti
- vrtenje
- napihnjenost
Pomembno je, da damo telesu zjutraj lahko prebavljive obroke, ki pa naj bodo po svoji sestavi čim bolj polni makro in mikrohranil. Pomembno je, da so obroki sveže pripravljeni in kuhani, saj s tem samo še pripomoremo k lažjemu prebavljanju hrane. Naj tukaj omenim, da smo ljudje različni in da ljudje z dobro prebavo (običajno so to Pitta ljudje oz. vsi, ki jim prebavni ogenj “šiba” kot je treba), lahko brez problema uživajo tudi nekuhano hrano, kot so npr. obloženi kruhki, kruh z namazi in podobni “klasični” zajtrki, ki jih poznamo pri nas.
Danes bi s tabo rada delila recepte za tri ajurvedske zajtrke, ki so klasični, prijazni zajtrki, ki bodo vsaki od doš dali točno tisto, kar potrebuje. Recepte sem skreirala z veliko pozornosti, da resnično ugodim vsaki doši, tebi pa zaradi tega polepšam začetek dneva. Vsi recepti, ki ti jih zapisujem spodaj, so idealni za hladnejše dni v letu, vsekakor pa jih lahko uživaš tudi preko celega leta.
VATA – OVSENA KAŠA z datlji in mandlji
Sestavine:
- ghee maslo
- začimbe: janež, cimet
- ovseni kosmiči (lahko so grobo zmleti)
- mleko (lahko je tudi kravje, sama uporabljam ovseno)
- mandlji (cca. 15 kosov)
- datlji (cca. 4-6 kosov)
Na ghee maslu prepražimo janževa semena ter cimet. Dodamo še ovsene kosmiče, narezane mandlje in datlje ter na hitro prepražimo še te. Zalijemo z ovsenim mlekom ali vodo ter kuhamo toliko, da se ovseni kosmiči popolnoma zmehčajo. Jaz včasih kaši dodam še chia semena in mandljevo maslo, da dodam še nekaj zdravih maščob, kar je za Vata došo ključnega pomena.
PITTA – RIŽEVA KAŠA s kokosom in rozinami
Sestavine:
- ghee maslo
- začimbe: kardamom, cimet, pomarančna lupinica
- basmati riž
- mleko (lahko je tudi kravje, jaz uporabljam mandljevo ali kokosovo)
- rozine (drobna pest)
- kokos (1-2 žlici)
- javorjev sirup
Na ghee maslu prepražimo kardamom in malo cimeta. Dodamo basmati riž, ki smo ga predhodno že do polovice skuhali v mandljevem mleku. Že med kuhanjem dodamo rozine in kokosovo moko/kokos v lističih ter malo pomarančne lupinice. Če zmanjka tekočine, riž pa še ni kuhan, dodamo še nekaj madljevega mleka. Kašo na koncu osladkamo z javorjevim sirupom.
KAPHA – JEČMENOVA KAŠA z jabolki
Sestavine:
- ghee maslo
- začimbe: janež, cimet, klinčki (mleti ali 4 celi)
- ječmen
- mandljevo mleko (lahko se mu popolnoma izognemo ali pa ga dodamo res malo)
- jabolko
- brusnice (drobna pest)
- med
Ječmen skuhamo na vodi do polovice. Ločeno v drugi posodi na zelo malo ghee masla prepražimo janež, cimet in klinčke. Dodamo še na koščke narezana jabolka in pražimo skupaj. Mešanici dodamo ječmen, zalijemo s še malo vode, po želji pa lahko dodamo še malo mandljevega mleka. Po želji dodamo še nekaj suhih brusnic. Kuhamo dokler niso ječmen in jabolka popolnoma kuhana. Na koncu, ko se kaša malo ohladi, osladkamo z malo medu.
Morda ti bo ustvarjanje v kuhinji polepšalo jutro in morda boš to dodala v svojo jutranjo rutino. Naj ti bo kuhanje v veselje, saj veš, da delaš nekaj dobrega zase in se lahko na ta način tudi razvajaš.
Uživaj v zajtrkih! Dober tek 🙂